Definice pojmu "Q-Factor"

Q-faktor je vzdálenost mezi vnějším okrajem ramen klik, měřená vodorovně. V podstatě vzdálenost mezi oběma body na ramenech klik, kde jsou namontovány pedály = "rozteč pedálů"

Jaká je tedy správná hodnota Q-faktoru?

Obecně, čím širší je rozměr Q-faktoru, tím širší bude postoj v pedálech. Jelikož každý máme jinou tělesnou výšku nemůžeme přirozeně definovat takový Q-faktor, který by byl univerzální pro všechny. Nejblíže univerzálnosti se udává hodnota 175 mm. Starší kola měla tuto hodnotu i nižší, nicméně s příchodem větších a širších plášťu se zase mnozí přiklánějí k hodnotě větší. Každopádně při nevyhovujícím Q-faktoru dochází například ke zvýšenému náporu na kyčle, klouby a proto je potřeba věnovat pozornost i tomuto tématu. 

Stejně důležité je nicméně též nastavení správného posedu na cyklotrenažéru či kole, které je hlavně u cyklotrenažérů hodně závislé na výrobci stroje (možnosti nastavení sedla/řidítek, ergonomie rámu). Každopádně z nevhodně vybraného stroje či kola pochází mnohé bolesti zad, či jiné zdravotní problémy. 

Pokud optimální hodnotu Q faktoru nemáte v praxi vyzkoušenou, je zejména u elektrokol lepší se spolehnout na zkušenosti výrobců, či odborných prodejců nebo si jednotlivé modely vyzkoušet osobně.                       

          

Q-faktor - Elektrokola

V tomto případě má na Q-faktor samozřejmě i vliv samotných pedálů a umístění zarážek na tretře. Někteří jezdci preferují menší hodnoty, jiní větší, v závislosti na anatomické stavbě končetin a typu kola.

Obecně však platí pravidlo, že na horské MTB kolo se širšími plášti je lepší vyšší Q-faktor, naproti tomu na silniční kolo s užšími plášti je vhodnější Q-faktor nižší, to vše rozmezí 20-22 cm.

Kromě Q-faktoru, ja však pro běžného uživatele zásadnější především vhodně zvolená velikost rámu kola a nastavení správného posedu na kole.


Související kategorie: