Řetězová linka

Při nákupu komponentu jako jsou kliky, či převodníky, se často setkáte s pojmem Linie řetězu, nebo také řetězová linka. Valná většina samozřejmně ví, ale pokud by se přece jen našel někdo, kdo se ještě s tímto pojmem nesetkal následujících několika řádcích vysvětlím.

Řetězová linka určuje vzdálenost řetězu od pomyslné vertikální osy celého kola. Dodržování správné řetězové linky je zapotřebí pro bezproblémové řazení. Při špatně zvolené řetězové lince se mohou komponenty rychleji opotřebovávat díky nadměrnému křížení řetězu a nemusí tedy správně fungovat.

Údaj řetězové linky určujeme vpředu na klikách a vzadu na kazetě. Tyto dvě hodnoty by měly být stejné nebo podobné, nemělo by docházet k větším odchylkám. Na většině kol, kde jsou použity převody Shimano se řetězová linka pohybuje v rozmezí 47,5 - 52,5 mm. Komponenty Shimano mají v manuálech specifikováno jakou délku osy použít pro danou řetězovou linku, naopak Sram neudává délku osy, ale přímo údaj řetězové linky. Ta je ve většině případů 51 nebo 56 mm. Druhý rozměr je hlavně pro sjezdová kola s šírší zadní stavbou (delší zadní řetězovou linkou). Pro správné měření řetězové linky Vám pomohou následující obrázky:

Přední řetězová linka

 

C.L. - řetězová linka (chain line)
A - vzdálenost největšího převodníku od vzdálenější strany rámové trubky
B - vzdálenost nejmenšího převodníku od dolní bližší strany rámové trubky

 

Dosazením do tohoto vzorce pak získáte přední řetězovou linku.


C.L.p = (A+B) / 2

 

Zadní řetězová linka

 

C.L. - řetězová linka (chain line)
O.L.D. - rozměry přes matice (běžně 135mm)
W - šířka kazety (9ti rychlostní kazety 36.5mm)
T - mezera mezi patkou rámu a nejmenším pastorkem kazety (běžně 4.5mm)

 

Dosazením do tohoto vzorce pak získáte přední řetězovou linku.


C.L.z = (O.L.D. / 2) - (W / 2) - T


Související kategorie: