Jak vybrat Elektrokolo?

Elektrokola jsou rok od roku populárnějším dopravním i sportovním prostředkem. Dnes se dá pořídit již za opravdu rozumnou cenu a výběr je opravdu velký. Tato novinka se totiž stala tak oblíbenou, že se její výrobou zabývají téměř všechny značky jízdních kol. Nejznámějším českým výrobcem je Apache, ale na našem webu najdete i značky jako jsou SCOTT, Cannondale a Rock Machine. Oblíbené jsou především u lidí staršího věku, díky jednoduchému ovládání a dostupnosti. Ovšem i mladí lidé si příjdou na své, například SCOTT vyrábí opravdu luxusní horská, celoodpružená elektrokola, která jsou zrozená do terénu.

Před výběrem Vašeho elektrokola je zapotřebí si položit pár základních otázek:

1/ Za jakým účelem si elektrokolo pořizujete?

2/ Po jakých cestách budete nejčastěji jezdit?

3/ Jak často budete jezdit? A jaké vzdálenosti potřebujete urazit?

4/ Potřebujete speciální rám? (skládácí kola, kola s nízkým nástupem)

5/ Kolik chcete do kola investovat?

Je potřeba si uvědomit, co od elektrokola očekáváte a k jakým účelům jej budete používát. Jelikož ne každé elektrokolo je v souladu s předpisy k jízdě na veřejných komunikacích.

Takové elektrokolo musí být označené povinnými informacemi na rámu - jméno a adresa výrobce / dovozce, soulad s normou EN15194, symbol CE a slova 250W, 25 km/h a EPAC (nebo PEDELEC) a toto by mělo být uvedeno i v uživatelském manuálu nebo v prohlášení o shodě.

Dále si ověřte, zda prodejce, který Vám elektrokolo prodává má dostatečné zázemí na servis elektrokol. Aby Vám byl schopen kolo pravidelně servisovat v době záruční lhůty, ale i po ní. Zároveň si prověřte informace o výrobci elektrokola (reference na internetu, web výrobce apod.) a posuďte, zda se jedná o spolehlivého dodavatele s historií nebo firmu, která prodává elektrokola jako vedlejší činnost.

Nenechte se zmást nereálnými informacemi, které uvádí někteří výrobci. Jako například dojezdy a vysoké kapacity baterií!

Právě zmiňované dlouhé dojezdy (až 180 km) jsou reálné pouze za těch nejlepších podmínek (nízká hmotnost jezdce, rovinatá trasa, ideální počasí bez větru, nejnižší režim asistence apod.). Reálné dojezdy se pohybují na úrovni 50% těchto lákavých údajů. Někteří výrobci uvádí kapacitu baterie až 20 Ah nebo i více. Tento údaj může být pravdivý, ale pouze za předpokladu, že baterie bude dosahovat určité velikosti a hmotnosti nebo jsou použity vysokokapacitní články s nízkými vybíjecími proudy, které nejsou rozhodně vhodné pro elektrokola. Jejich kvalitu poznáte při prvním prudším stoupání, kdy elektrokolo nebude mít dostatečný výkon k tomu, aby Vás do něj vyvezlo.

Věnujte pozornost především elektrické výbavě a kvalitě baterie!

Nakupujte u specializovaných prodejců jízdních kol a elektrokol, kteří jsou odborně způsobilí a dokážou Vám s výběrem elektrokola poradit a poskytnout Vám kvalitní servis v době záruky i po jejím uplynutí. Vyvarujte se nákupu elektrokola v supermarketech a u jiných neodborných prodejců!

 

 

SLOŽENÍ ELEKTROKOLA

MOTOR

může být umístěný ve šlapacím středu, předním nebo zadním kole.

BATERIE

může být umístěná v rámu, v nosiči nebo za sedlovou trubkou a liší se také svojí kapacitou. Většina baterií je s články Li-Ion, jejichž výhodou je nízká hmotnost, vysoká hustota energie a dlouhá životnost. Baterie je nejdražší díl na elektrokole a proto je důležité věnovat zvýšenou pozornost její údržbě pravidelným nabíjením.

ŘÍDÍCÍ JEDNOTKA

mozek elektrického systému, propojuje jednotlivé komponenty a řídí výkon motoru podle nastavených parametrů a údajů z jednotlivých senzorů.

LED PANEL / LCD DISPLEJ

je umístěný na řídítkách a jeho prostřednictvím se elektrický systém ovládá. LCD displej navíc plní funkce cyklopočítače.

SNÍMAČE

u elektrokol se používají 3 druhy snímačů. Snímač šlapání kontroluje otáčení klik (základní podmínka pro aktivaci motoru) a jsou jím vybavena všechna elektrokola. Vyšší modely využívají také snímač točivého momentu, který měří sílu šlapání. Modely s LCD displejem jsou pak osazeny snímačem rychlosti.

BRZDOVÉ PÁKY S VYPÍNAČEM

elektrokolo může být vybaveno brzdovými pákami se senzory brzdění, které v případě použití okamžitě vyřadí motor z provozu. Tato výbava není povinná, ale pro větší bezpečnost je vhodná (především u městských elektrokol).

 

 

 Systémy pohonu

 

     

       

bosh                                                     

Středový pohon od německé značky Bosch je v současné době to nejlepší, co v nabídce elektrokol najdete. Většina světově známých značek jízdních kol pohání své elektro modely právě pohonem Bosch a to pro jeho vysoký výkon, spolehlivost, design, funkce a samozřejmě také silnou značku.                                   

Bosch nabízí dvě řady systémů, které se liší především v maximálním točivém momentu a síle asistence . Řada Performance je předurčena pro sportovní jízdu s vysokou mírou asistence a točivým momentem až 60 Nm, zatímco řada Active je vhodná pro pohodovější ježdění, cykloturistiku nebo pro dopravu (dojíždění).

Apache je jedinou českou značkou, která ve větší míře používá systém Bosch na svých elektrokolech a to celkem na 6 různých modelech. U většiny modelů si můžete vybrat vždy mezi řadou Performance a Active.

Pokud hledáte kvalitu bez kompromisu a jste ochotni do svého nového elektrokola investovat více peněz, pak elektrokolo s pohonem Bosch je jednoznačně tou správnou volbou. Zamilujete se už po prvním svezení.

bosh1

bosh2

Technické parametry

Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 60 Nm (Performance) / 48 Nm (Active)
Hmotnost motoru: 4 kg
Kapacita baterie: 400 Wh
Hmotnost baterie: 2,5 kg
Doba nabíjení: 3,5 h (50% za 1,5 h)
Dojezdová vzdálenost: 75 – 130 km (Perfromance) / 85 – 140 km (Active)

 Steps

Největší světový výrobce komponentů pro jízdní kola Shimano představil vlastní pohon pro elektrokola se středovým motorem – Shimano STePS. S hmotností 3,2 kg je nejlehčím středovým motorem v nabídce elektrokol Apache. Stejně jako ostatní středové motory je vybaven integrovanou řídící jednotkou, snímačem otáčení klik a síly šlapání, jejichž výstupy pak využívá pro nastavení míry asistence. Maximální točivý moment je 50 Nm a tak je pohon Shimano STePS vhodný především pro cykloturistiku a dopravu (dojíždění).

Hned tři modely elektrokol Apache jsou osazeny středovým pohonem Shimano Steps. Krosové modely Kolla a Kolla lady a městské elektrokolo Elegance.

Pokud jste příznivci cykloturistiky nebo řešíte otázku efektivní dopravy ve svém okolí, potrpíte si na jednoduchost a spolehlivost a hledáte elektrokolo s dobrým poměrem cena / výkon, Shimano STePS je tím ideálním řešením.

 Steps1
 
Technické parametry


Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 50 Nm
Hmotnost motoru: 3,2 kg
Kapacita baterie: 418 Wh
Hmotnost baterie: 2,55 kg (nosičová) / 2,66 kg (rámová)
Doba nabíjení: 4 h
Dojezdová vzdálenost: 70 – 125 km

 

Apache

Apache Power je nejpoužívanějším systémem elektropohonu v sortimentu elektrokol Apache. Je výsledkem dlouhodobého vlastního vývoje a nabízí ten nejlepší poměr cena / výkon v dané třídě elektrokol. Tento modulární systém vyhovuje široké poptávce po různých typech elektrokol v různých cenových úrovních střední třídy. Motory jsou zapletené do zadního nebo předního kola, na výběr je z několika typů baterií s různými kapacitami a ovládá se pomocí jednoduchého LED panelu nebo multifunkčního LCD displeje, které jsou vzájemně zaměnitelné.

Apache Power pohání dvě desítky modelů elektrokol Apache ve všech typových kategoriích: městská, skládací, krosová a horská. Ať už hledáte elektrokolo pro dojíždění do práce, cykloturistické vyjížďky nebo aktivní ježdění v terénu, z nabídky elektrokol s pohonem Apache Power si určitě vyberete.

Apache Power se nabízí také jako sada pro elektrifikaci jízdního kola.

Apache1

Apache2

Technické parametry
Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Hmotnost motoru: 2,5 – 3,2 kg
Kapacita baterie: 238 Wh – 468 Wh
Hmotnost baterie: 2,3 – 3,6 kg
Doba nabíjení: 3,5 - 7 h
Dojezdová vzdálenost: 30 – 110 km

* uvedené technické parametry se u jednotlivých modelů liší

Bafang

Bafang MaxDrive je černým koněm na poli středových pohonů. Pyšní se především velmi vysokým točivým momentem motoru, který může dosáhnout až do výše 80 Nm. Motor je přitom velmi tichý a vysoce účinný. Díky příznivé ceně a modernímu designu použitých komponentů je tak velice zajímavou alternativou k zavedeným značkovým pohonům.

Apache se podílel na vývoji a testování prototypů tohoto výkonného systému a je jedním z prvních světových výrobců elektrokol, který dostal možnost ho zařadit do své nabídky. V kolekci 2015 bude středový motor Bafang MaxDrive pohánět 3 modely elektrokol Apache řady E1 – horské Hawk a Manitou a krosové Matto.

Žádáte-li vysoký výkon v dobrém poměru k ceně a nepotrpíte si na zvučná jména světových značek, pak Vás středový pohon MaxDrive určitě nadchne.

Bafang1

Technické parametry

Napětí systému: 36 V
Jmenovitý výkon motoru: 250 W
Maximální točivý moment motoru: 80 Nm
Hmotnost motoru: 3,8 kg
Kapacita baterie: 468 Wh
Hmotnost baterie: 3 kg
Doba nabíjení: 7 h
Dojezdová vzdálenost: 75 – 130 km