Jak vybrat jízdní kolo

 

Jak vybrat správný typ kola

Před koupí kola je důležité si ujasnit jaké kolo budete chtít – pro toho, kdo se věnuje cyklistice aktivně je to velmi jednoduché, má své zkušenosti a výběr kola bývá často jasný. Naopak ten, kdo dlouhou dobu na kole neseděl nemá v dnešní době jednoduchý výběr, trh nabízí velké množství druhů kol určených k různým účelům.

Základní typy kol:

 

Horská kola (MTB)


Populární kategorie kol pro nadšence kteří vyznávají jízdu terénem, převážně mimo silnice. Tato kategorie se dále dělí na kola s přední odpruženou vidlicí a celoodpružená, vyjímečně se můžeme setkat s horskými koly s pevnou přední vidlicí, v dnešní době je to však spíše rarita. Díky vývoji v posledních letech můžeme za jeden z poznávacích znaků považovat kotoučové brzdy, s ráfkovými brzdami se setkáte u nových horských kol zřídka. Horská kola se dále dělí na různé typy dle zdvihu odpružení, kola s menšími zdvihy (do 120mm) jsou určena převážně k rekreačnímu, sportovnímu nebo závodnímu nasazení, kola s vyššími zdvihy (120-160mm) se řadí mezi kategorii ,,enduro,, - tedy biky pro vyznavače náročnějšího terénu. Pro nejnáročnější jízdu z kopce jsou určené sjezdové či freeride kola, díky zdvihům až kolem 200mm si na nich můžete dovolit opravdu velké věci…Není to pouze zdvih odpružení, co rozděluje horská kola na jednotlivé druhy, kola se liší geometrií, typy plášťů, systémem pružení, tvarem a šíří řídítek, materály rámů atd. Jedním z charakteristických znaků mountainbiků byly donedávna 26´´ kola, vývoj nelze zastavit a tak se objevily 27,5" a  29" kola.

Ve srovnání s kolem vybaveným 26" koly je „devětadvacítka“ rychlejší, má lepší výkonnost ve stoupáních a výbornou ovladatelnost při sjezdu, lepší trakci díky větší kontaktní ploše.Horská kola s 29" koly nabízí také snadnější překonávání překážek.To je dáno menším nájezdovým úhlem a velikostí pneumatiky. Větší kola znamenají i výrazně lepší tlumení a komfort při jízdě. Nevýhodou může být menší manévrovatelnost a těžkopádnost díky své velké obvodové hmotnosti.

Dalším typem horských kol která některé značky z počátku odmítaly a ukázalo se že mají na trhu své místo, jsou 27,5", která jsou moderním trendem který dokáže eliminovat nevýhody 29" kol při zachování stejných výhod. Dobře překonají veškeré překážky v cestě, ale stále nabízejí výborné vlastnosti, mrštnost a zábavu na kole. Tato velikost je univerzální pro většinu jezdců.

 

 

Krosová kola a trekingová kola


Správná volba pro ty, kteří chtějí kolo na výlety a do lehčího terénu s převahem zpevněných cest a cyklostezek, charakteristické jsou 28" ráfky s užšími plášti s nevýrazným vzorkem o šíři kolem 30-40mm, vzpřímený pohodlný posed. Na rámech naleznete navárky pro nosiče, blatníky, stojánky apod., trekingová a krosová kola často bývají takto již vybavena. Převody těchto kol se podobají horským kolům, díky tomu se vypořádají i s kopcovitým terénem. Krosová kola se od trekingových liší sportovnějším pojetím, hrubším vzorkem plášťů pro lepší adhezi v terénu.

 

Městská kola


Tato kategorie kol nebyla dříve tak rozšířená jako dnes, poptávka našich zákazníků jasně dokládá zájem o
kolo jako dopravní prostředek – význam městského kola není třeba ani laikům podrobně představovat. Nechte svého plechového miláčka doma a oddejte se svobodě pohybu napříč parkem, stresu za volantem jste si už užili dost! Nabízíme městská kola mnoha typů, od základních s jedním převodem po sofistikované řešení planetové převodovky v nábě, s blatníky či bez nich, s koly o rozměrech 26´´ nebo 28´´. Pro městské kola je typická jednoduchost vzhledu, hladší pláště, pohodlný vzpřímený posed, kryty řetězu pro možnost jízdy v nesportovním oděvu.

 

Silniční kola


Možná to sami znáte, jsou chvíle, kdy vás to do terénu zkrátka netáhne. Vydat se na silniční vyjížďku,  prozkoumat dosud nezmapovaná území, to je přesně to, co v takový okamžik potřebujete. Ať už hledáte kolo na silniční trénink, nebo pravidelné dojíždění za prací či zábavou, najdete v naší nabídce přesně to co potřebujete. Levnější kola v cenách kolem 15-20 tis. korun bývají více orientována na komfort, pohodlí. Dražší silniční kola jsou zaměřeny na sportovní cyklisty, mají delší posed, rychlost z nich doslova vyzařuje. U silničních kol je patrný obrovský technologický pokrok zpracování materiálů, špičkové kola váží kolem 6-7kg při zachování neuvěřitelné tuhosti, díky vývoji však dokáží nabídnout nebývalý komfort. Charakteristická jsou 28" kola, hladké pláště nebo galusky o šíři 19-25mm a nízko položená zahnutá řídítka (berany). Novým trendem je řada silničních kol EnduRoad určená pro jízdu na dlouhou vzdálenost cestou necestou. Vyniká tuhým rámem, komfortní geometrií a odolností, která si v ničem nezadá s horskými koly. Výsledkem je unikátní stroj, se kterým se můžete vydat nejen na silnici, ale také kamkoliv mimo ni. Typickým zástupcem této kategorie je GT GRADE nebo modely Gravel od Scottu.

 

BMX & FREESTYLE kola


Velice oblíbená kola zejména u mládeže, vyjadřují svým pojetím určitý životní styl. Jsou zkonstruována pro jízdu na rampách, skoky a triky se na žádných jiných kolech nedají kvůli geometrii provádět lépe, mají zesílené ráfky většinou 20´´, můžeme se však setkat i s 26´´ variantami odvozených od horských kol. Tato kola si vystačí s jedním převodem, často mívají jednu nebo žádnou brzdu kvůli provádění triků – přední brzda by vadila při protáčení řídítek.


Dětská kola


Kola pro začínající cyklisty jsou přizpůsobené potřebám dětí – mají kryty řetězu, pro nejmenší jsou k mání balanční kolečka (ve velikostech 12´´ a 16´´). Výběr kola – velikost v palcích 12/16/20/24 zde na rozdíl od kol pro dospělé znamená průměr kol a k nim přizpůsobenou velikost rámu, k dostání jsou v chlapeckých a dívčích provedeních. Velikost dětského kola je potřeba pečlivě zvážit, nedoporučujeme nákup výrazně větších kol rodičům zastávajících názor, že do velikosti kola dítě ,,během pár let" doroste.