Jak vybrat tretry na kolo

 

Na začátku si řekňeme, proč bychom si vůbec měli cyklistické tretry pořidít a zda nám nestačí nějaké boty, které používáme třeby na turistiku. Cyklistická tretra je vyvinuta specálně pro jízdu na kole a tomu je také maximálně přizpůsobená, testována a neustále vylepšovaná. Cyklistické tretry mají oproti běžné obuvi mnohem pevnější podrážku, aby energií, kterou vynaložíte na šlapáni byla co nejefektivněji přenesena do pedálu, jsou opatřeny specálním systémem pro uchycení pedálu, zapínání treter je přízpůsobeno tak, aby manipulace byla co možná nejjednodušší a jezdec ji zvládl i za jízdy jednou rukou a v neposlední řadě je cyklistická tretra speciálně odvětraná. Společně s nášlapnými pedály nám cyklistická tretra poskytne mnohem bezpečnější zdoláváni terénu či náročnějších sjezdů.

 

Cyklistické tretry můžeme rozdělit do tří základních kategorií podle druhu použití: 

 

Cykloturistické tretry

Turistická tretra

 Cykloturistické tretry jsou určeny především pro méně náročné cyklistické vyjížďky u kterých předpokládáme, že občas půjdeme pěšky.Tyto trety jsou částečně opatřeny měkkou gumovou podrážkou, aby neklouzaly při překonáváni kamenů či kořenů. Tyto tretry jsou opatřeny systémem pro připevnění nášlapných pedálu, ale můžeme je pužívat i s klasickými pedály. Většina výrobců řeší tyto tretry tak, že systém pro upevnění pedálu je ukryt pod podrážkou a pokud se rozhodnete pro použití nášlapných pedálu, jednoduše část gumové podrážky odstraníte. Tato část podrážky je již vyřezaná a je na podrážce nalepená, takže její odstranění je opravdu snadné.

 

 

 MTB Tretry

 MTB tretry jsou určeny pro jízdu v náročnějším terénu, většinou jsou optřeny vyměnitelnými kolíky a hrubší podrážkou pro lepší záběr při chůzi v kluzkém terénu. U těchto treter se předpokláda použití nášlapných pedálu a pro upevnění tretry na nohu jsou použity pásky na suchý zip, rychloupínací přezka či otočná račna jako je na obrázku. U vyšší řady MTB pedálu výrobce udáva index tvrdosti podrážky. Do zimního počasí nabízíme také zimní, speciálně zateplené tretry, které Vás udrží v teple i v opravdu nízkých teplotách a ochrání před zimní plýskanicí.

 

Silniční tretry

 

 

Hupnakolo tretry Scott

Silniční trerty jsou určeny pro jízdu na silničním kole a vyznačují se maximálním odvětráním při vysokém výkonu a nízkou hmotností. Tvrdost podrážky je vysoká pro maximální přenos síly do pedálu a nejsou přizpůsobeny pro chůzi. Pro silniční tretry je nejlepší používat také silniční nášlapné pedály.

 

 Nášlapné pedály

Na trhu, stejně jako v naší prodejně si můžete k tretrám vybrat velké množství nášlapných pedálu od různých výrobců. Mezi nejpoužívanější nášlapné pedály patří pedály Shimano. Neni potřeba se obávat,  že Vám nebudou sedět některé tretry k pedálům a naopak. Všechny tretry jsou opatřeny systémem pro našroubování takzvaných kufrů pro zacvaknutí tretry do pedálu a tomu se všichni výrobci pedálu přizpůsobují.Kufry jsou, pak vždy součásti balení pedálu. Jediné na co je potřeba si dát pozor jsou dva rozdílné systémy nášlapných pedálu silničních a MTB. Na silniční boty tedy silniční pedály a na MTB boty MTB pedály.Nevím jestli Vás teď moc nepopletu když napíšu, že na některé silniční trety lze použít MTB pedály, ale naopak nikdy. Znamená to tedy že některé silniční tretry mají systém pro našroubování jak kufrů pro silniční, tak pro MTB pedál. Pokud si nebudete s výběrem vhodného pedálu jistí rádi Vám poradíme.  

 

 

 


Související kategorie: