NOVÝ SCOTT GENIUS - 2018

 Geniální kolo do terénu! Prémiová značka kol Scott představila horkou novinku pro příští rok: Pátou generaci horských kol Genius. Už nyní je jasné, že tato špičková celoodpružená trailová kola se díky revolučním technickým řešením a neotřelému designu stávají novým standardem v segmentu strojů se zdvihem 150 mm.

To nejlepší z předchozí generace strojů Genius zůstává samozřejmě zachováno, tedy především možnost za jízdy měnit zdvih zadního odpružení. K hlavním novinkám patří kompletně přepracovaná geometrienový atraktivní design, nový čtyřčepový systém odpružení Horst Link, či měnitelná geometrie v závislosti na použitých kolech.

Jeden rám, mnoho možností!

Nový Genius je důkazem, že i v segmentu trailových horských kol je možné dosáhnout výjimečné universálnosti a mnohostrannosti.  Tuto flexibilitu reprezentuje nový rám s vidlicí, kterou není třeba vyměnit, když chcete používat kola různých rozměrů. Vždy stačí jen přecvaknout »flip chip« a usadit kola od průměru 27,5´´ (šířky pláště 2,5", 2,6 "nebo 2,8") do 29´´ (šířky pláště 2,4 ",  2,5´´, či 2,6")! Důležité je, že se díky přenastavení »flip chipu« zásadně nezmění výška středu (osy středového složení) od země. Ovladatelnost stroje tak zůstává stejná při různých rozměrech osazených kol. Chip je excentr situovaný do horního vahadla, v rámci kterého lze o 8 mm upravit výšku středu a současně o 0,6° změnit hlavový úhel. Díky tomu je možné dosáhnout stejně vysokého středu při použití různých průměrů kol.

Čtyřčep

Zásadně se změnila zadní stavba rámu. Přepákovaný jednočipový mechanismus čtvrté generace Geniů nahradilo čtyřčepové uložení Horst Link. Zadní stavba tak pracuje s aktivním 150mm zdvihem, hlavní čep je situovaný nad středové složení do řetězové linky jednopřevodníku. Zadní čep se přesunul z horních vzpěr na spodní. Uložení tlumiče se změnilo z vodorovného na svislý.

Twin Lock

Speciální tlumič je uchycený ze strany svého těla, což umožňuje zkrátit rozteč při zachování zdvihu tlumiče. Jeho ovládání vede uvnitř rámu. Tlumič má tři polohy řízené TwinLoc páčkou pod řidítky. Pomocí technologie TwinLoc může jezdec snadno, účinně a kompletně ovládat rám, vidlici a tlumič jako jeden systém. A to vše za jízdy.

Polohy Twin Lock

Descent nechává tlumič zcela otevřený s maximálním zdvihem 150 mm. Ideální mód pro adrenalinové sjezdy v těžkém terénu.

Traction jemně zpomaluje tlumení, zdvih je redukován na 110 mm. Mód vhodný mj. na lehčí sjezdy, či stoupání v terénu.  

Lockout tlumič i vidlici zcela blokuje. Vhodný pro úseky na rovinatém povrchu, stejně jako stoupání na silničních úsecích.

Správně nastavené kolo se zdvihem 150 mm se zanoří víc (má větší sag) než kolo se zdvihem 130 mm. Větší zdvih znamená větší zábavu při jízdě a lépe zvládnuté sjezdy, na druhou stranu má větší sag negativní dopad na geometrii kola a výkon při stoupání. Právě tady rozhoduje TwinLoc. Umí totiž několika způsoby ovlivnit efekt zanoření.

Převodníky

Nový Genius bude ve vyšších specifikacích osazený hlavně jednopřevodníkovými Sram Eagle systémy, bude ho ale možné alternativně pořídit také s dvoupřevodníkovým Shimanem 2x11. Na všech jednopřevodníkových variantách je osazeno vlastní vodítko řetězu, které zabraňuje jeho padání.

Syncros Hixon

Premiéru má na novém Geniu karbonový kokpit Syncros Hixon o hmotnosti pouhých 290 g, který v sobě integruje 50mm karbonový představec a 760 mm široká řídítka. Tento celokarbonový komponent bude sériově součástí dvou nejvyšších specifikací.

Syncros Trail Fender

Novinkou je také přední plastový blatníček pro vidlici Fox s názvem Syncros Trail Fender. Zajímavě tvarovaný a odolný komponent krytuje zadní části můstku vidlice, ke které je blatník přidělán prostřednictvím dvojice šroubů.

11 variant

Nový Scott Genius přichází hned v jedenácti verzích podle výbavy a také použitých průměrů kol. Primárně jsou všechny verze nabízeny na 27,5" kolech, lze je ale bez problémů zaměnit za 29" kola. Nejvyšší model 700 Ultimate nabízí komplet karbonové včetně zadní stavby, přičemž rám s vidlicí váží pouhých 2249 gramů! Osazení je špičkové: Sram XX1 s Fox odpružením ve Factory provedení s Kashimou a karbonovými doplňky. Druhý nejvyšší model je postavený na identickém rámu s karbonovým kokpitem, ale s lehce nižší jednopřevodníkovou specifikací XO1 a hliníkovými výplety. Modely 710 a 720 jsou postaveny na kombinaci karbonového předního rámu a hliníkové zadní stavby. Pět základních modelů využívá komplet hliníkový Alloy SL 6011 rám. Na první pohled tvarově zcela odpovídá svým podstatně dražším karbonovým soukmenovcům.

Scott ženám

Scott samozřejmě pamatuje na něžné pohlaví, takže nabízí trojici modelů nového Genia s tradičním přívlastkem Contessa. Dvojice kol je osazena Eagle pohonem, jeden je postavený na  Shimanu 2x11. Pro příznivce e-kol jsou připraveny také elektrifikované verze páté generace Genia.