RANSOM - hory se zatřesou!

HISTORIE

 

Když byl Ransom uveden poprvé v roce 2006, mohl se v MTB průmyslu jevit jako jisté překvapení. Nebývalo obvyklé mít kolo se 160 mm zdvihem vpředu i vzadu, které se mohlo pochlubit vynikajícími vlastnostmi při sjezdu i při šlapání do pedálů. Ve své době byl tlumič Equalizer o značný krok napřed. Dnes, téměř o 13 let později, se Ransom vrací a znovu doufá, že bude na cyklistické scéně nepřehlédnutelný. Vpředu i vzadu zdvih 170 mm, do hor bez problémů, dolů ještě rychleji, lehčí už být nemůže - opět se za ním budou lidé otáčet.

 

 

KARBONOVÁ KONSTRUKCE

My ve SCOTTu se vždy snažíme vyrábět lehká karbonová kola. Nízká hmotnost ale nikdy není dosažena na úkor pevnosti rámu. S přihlédnutím k účelu, na jaký byl tento model zkonstruován, se nám podařilo vytvořit náš zatím vůbec nejpevnější rám.  Promyšleným vrstvením a zesílením v určitých oblastech jsme dosáhli zamýšlené tuhosti mezi hlavovou trubkou a osou zadního kola prostřednictvím pokračování dráhy od dolní rámové trubky a zadní stavby - nazýváme ji páteřní tuhost. 

Použitím 1-převodníku jsme mohli upravit šířku hlavního čepu, který obyčejně bývá v otázce tuhosti slabým místem. Uchycení Trunnion na spodní rámovou trubku blízko středového složení napomohlo získat vyšší tuhost v dolní části kola a lehkou konstrukci směrem nahoru. Průhyb je tak optimální a těžiště položené co nejníže.

 

 ODPRUŽENÍ

 

Zcela nový tlumič FOX NUDE TR EVOL najdete na některých modelech Ransom a Genius. TR vám umožní zvolit si průběh tlumení v režimu Descend: lineárnější nebo progresivnější. Přecvaknutím páčky Ramp Adjust určíte, jak se bude tlumič při sjezdu chovat.

Progresivnější tlumič podpoří více v závěru zdvihu a není tak citlivý k nerovnostem terénu. Takové nastavení je opravdu vhodné na rychlou jízdu. Pokud je trať mokrá, technická nebo zamýšlíte pomalejší jízdu s menšími otřesy, doporučujeme zvolit lineárnější průběh tlumení. Je-li terén suchý a rychlý nebo počítáte s většími nárazy (např. skoky), pak je ideální progresivnější režim. S tlumičem NUDE TR Evol je volba i změna režimu snadná.

 

SYSTÉM TLUMENÍ TWINLOC

Twinloc obsahují naše XC i trailová kola, ale systém tlumení je stejně tak důležitý na all-Mountain / enduro kolech s velkým zdvihem. Především kvůli dlouhým dnům na kole v horách, kdy si nikdy nemůžete být dost jistí tím, co vás tam čeká. Abyste si celý den v sedle mohli náležitě užít, a máte horské kolo se zdvihem 170mm vynikající ve sjezdu, musí být také skvělé na stoupání. Ransom umí stoupat dokonale i v režimu Descend, nicméně pohybem palce se přepne na výkon lehkého XC kola - a to je na rozložení energie do celého dne opravdu neocenitelné. Nastavení do režimu Traction Control změní dynamickou geometrii kola, zvedne středové složení a umožní zaujmout pohodlnější pozici na výstup. V režimu Traction Control je kolo hbitější a svižnější. Hodí se na rychlou akceleraci nebo při náhlé změně terénu, která vás přinutí šlápnout do pedálů, ať již vprostřed celodenního výjezdu nebo při závodu. Narazíte-li na strmé šotolinové výjezdy nebo se přesouváte od trailu k trailu, přepněte na Lockout, aby bylo každé šlápnutí do pedálů maximálně účinné.

 SESTROJEN NA RYCHLOST

 

Rychlost byla při navrhování Ransomu vždy v popředí našich debat. Co můžeme udělat proto, aby byl nejen rychlý, ale při rychlosti zároveň vynikal spolehlivými jízdními vlastnostmi? Karbonovou konstrukci jsme vyladili pomocí několika prvků tak, že se při sjezdu už nebudete muset soustředit na kolo a jen si budete užívat trať.

OCHRANA

Ochrana rámu Ransom tvoří nedílnou součást projektu. Začlenili jsme praktický DT chránič pod středové složení podél spodní rámové trubky a zároveň přidali nově vyvinutý odhlučňovací chránič zadní stavby / vzpěr. Tichá jízda = rychlá jízda.

 

 

Následující