V Česku začínají letět E-biky!

Poptávka po elektrokolech roste každým rokem, ale nedosahuje ani proporcionálně takové úrovně jako v zemích západní Evropy, zejména v Německu. Zatímco dříve se prodávala zejména elektrokola do města, dnes jsou již běžná trekingová a horská kola s elektromotorem.

Technický vývoj oboru jde rychle kupředu. Výrobci například nyní ustupují od motorů zapletených v náboji předního nebo zadního kola a používají motory, které pohání převodník klik. Výhodou tohoto řešení je možnost změny rychlostních stupňů na zadním pastorku pro optimální výkon motoru i práci cyklisty. Technických řešení je ale celá řada. Od lehkého 'dopingu' motorů umístěných v sedlové trubce rámu, po výkonné a těžké 1000W motory elektrokol připomínající spíše motorky.

Import a export klasických kol šel loni dolů, na rozdíl od e-biků. Od října 2015 do září 2016 se do Česka importovalo zhruba 190 000 bicyklů, opačným směrem jich šlo (většinou do zemí EU) téměř dvakrát tolik (353 000). Celkový obrat obchodu s klasickými koly šel dolů oproti předchozímu roku o 12 %.

V tomto období ale vykazoval stoupající tendenci obchod s elektrokoly, těch se podle některých odhadů v zemi prodalo kolem 40 až 50 tisíc. E-kola nejčastěji importujeme z Číny (33000), ale Česko je samo významným exportérem - do Nizozemska jich v daném období vyvezlo 11 000, do sousedního Německa více než třikrát tolik. 

 

 

Zdroj: cyklonovinky.cz, novinky.cz