Jak vybrat jízdní kolo

Před koupí kola je důležité si ujasnit jaké kolo budete chtít. Pro toho, kdo se věnuje cyklistice aktivně je to velmi jednoduché. Má své zkušenosti a proto je pro něj výběr typu kola často jasný. Naopak ten, kdo se o cyklistiku zajímá jen okrajově nebo vůbec, nemá před sebou jednoduché rozhodnutí, protože v dnešní době je k dispozici velké množství druhů kol určených k různým účelům.

Základní typy kol:

 

Horská kola (MTB)


Populární kategorie kol pro nadšence, kteří vyznávají jízdu terénem převážně mimo silnice. Tato kategorie se dále dělí na kola s přední odpruženou vidlicí a celoodpružená. Díky vývoji v posledních letech můžeme za jeden z poznávacích znaků považovat kotoučové brzdy, s ráfkovými brzdami se setkáte u nových horských kol zřídka.

Horská kola se dále dělí na různé typy dle zdvihu odpružení, kola s menšími zdvihy (do 120mm) jsou určena převážně k rekreačnímu, sportovnímu nebo závodnímu nasazení, kola s vyššími zdvihy (120-160mm) se řadí do kategorie enduro, tedy kola pro vyznavače náročnějšího terénu. Pro nejnáročnější jezdce jsou určené sjezdové či freeride kola, díky zdvihům až kolem 200mm si na nich můžete dovolit téměř cokoliv.

Není to pouze zdvih odpružení, co rozděluje horská kola na jednotlivé druhy, kola se liší geometrií, typy plášťů, systémem pružení, tvarem a šíří řídítek, materiály rámů atd. Jedním z charakteristických znaků horských kol byly dlouhou dobu 26'' kola, vývoj nelze zastavit a tak se objevily 27,5" a  29" kola.

Ve srovnání s kolem vybaveným 26" koly je „devětadvacítka“ rychlejší, má lepší výkonnost ve stoupáních a výbornou ovladatelnost při sjezdu a lepší trakci díky větší kontaktní ploše. Horská kola s 29" koly nabízí také snadnější překonávání překážek. To je dáno menším nájezdovým úhlem a velikostí pneumatiky. Větší kola znamenají i výrazně lepší tlumení a komfort při jízdě. Nevýhodou může být menší manévrovatelnost a těžkopádnost díky své velké obvodové hmotnosti.

Dalším typem horských kol která některé značky z počátku odmítaly a ukázalo se že mají na trhu své místo, jsou 27,5", která jsou moderním trendem který dokáže eliminovat nevýhody 29" kol při zachování stejných výhod. Tato velikost je univerzální pro většinu jezdců.

 

Krosová kola a trekingová kola


Správná volba pro ty, kteří chtějí kolo na výlety a do lehčího terénu s převahou zpevněných cest a cyklostezek, charakteristické jsou 28" ráfky s užšími plášti s nevýrazným vzorkem o šíři kolem 30-40mm, vzpřímený pohodlný posed. Na rámech naleznete navárky pro nosiče, blatníky, stojánky apod. Převody těchto kol se podobají horským kolům, díky tomu se vypořádají i s kopcovitým terénem. Krosová kola se od trekingových liší sportovnějším pojetím, hrubším vzorkem plášťů pro lepší adhezi v terénu.

 

Městská kola


Tato kategorie kol nebyla dříve tak rozšířená jako dnes, poptávka po tomto typu kol se však v posledních letech začala zvyšovat. Význam takového kola pro je jednoduchý. Nechtějí jezdit do práce autem. Ať už z důvodu zdravějšího pohybu, trávení času venku, či stresu za volantem.

Nabízíme městská kola mnoha typů, od základních s jedním převodem po sofistikovanější řešení s více převody. Najdete u nás velikosti kol 26'' a 28''. Pro městské kola je typická jednoduchost vzhledu, hladší pláště, pohodlný vzpřímený posed, kryty řetězu pro možnost jízdy v nesportovním oděvu.

 

Silniční kola


Pokud vás láká jízda na kole po silnicích velkou rychlostí, zdolávání velkých dálek za relativně krátkou dobu, nebo jen hledáte kolo na dojíždění do práce, je ''silnička'' to pravé pro vás. 

Levnější kola v cenách kolem 15-20 tisíc korun bývají více orientována na komfort a pohodlí. Dražší silniční kola jsou zaměřeny na sportovní cyklisty, mají delší posed a rychlost z nich doslova vyzařuje. U silničních kol je patrný obrovský technologický pokrok ve zpracování materiálů, špičkové kola váží kolem 6-7kg při zachování neuvěřitelné tuhosti, díky vývoji však dokáží nabídnout nebývalý komfort. Charakteristická jsou 28" kola, hladké pláště nebo galusky o šíři 19-25mm a nízko položená zahnutá řídítka (berany).

Gravel kola

Gravel kola jsou hitem posledních let. Jejich největší předností je určitě všestrannost. Zvládnou se téměř vyrovnat kolům silničním, a zároveň se s nimi nemusíte bát jet ani do terénu.

Tato všestrannost však neznamená, že vám vystačí jedny, univerzální, pneumatiky jednak do terénu, jednak na cesty. Přidaná hodnota Gravel kol spočívá hlavně v přizpůsobení rámu k tomu, aby bylo možno silniční pneumatiku jednoduše vyměnit za tu, která je určena do terénu. 

Při nákupu kola tedy můžete počítat s bezkonkurenční flexibilitou kola, ale také s tím, že tuto flexibilitu musíte zajistit. Díky povětšinou chybějícímu odpružení nebudou ani cesty terénem vždy příjemné. 


Dětská kola


Kola pro začínající cyklisty jsou přizpůsobené potřebám dětí, proto mají například kryty řetězu. Pro nejmenší jsou k mání balanční kolečka (velikost 12'' a 16''). Velikost v palcích, tedy 12''; 16''; 20''; 24''  na rozdíl od kol pro dospělé znamená průměr kol a k nim přizpůsobenou velikost rámu, k dostání jsou v chlapeckých a dívčích provedeních. Velikost dětského kola je potřeba pečlivě zvážit, nedoporučujeme nákup výrazně větších kol rodičům zastávajících názor, že do velikosti kola dítě během pár let doroste.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.
×

Splátková kalkulačka ESSOX