Jak vybrat tretry na kolo

Pokud jste se rozhodli si koupit cyklistické tretry, ale nevíte jaký typ vybrat, tento článek je zde přímo pro vás! Zde vám objasníme hlavní využití a rozdíly mezi jednotlivými druhy treter a pomůžeme vám vybrat ty ideální pro vaše potřeby. 

 

Cyklistické tretry můžeme rozdělit do tří základních kategorií podle druhu použití na: Cykloturistické tretry | Horské (MTB) tretry | Silniční tretry

 

Cykloturistické tretry

Cykloturistické tretry jsou určeny především pro méně náročné cyklistické vyjížďky u kterých předpokládáme, že občas půjdeme pěšky. Tyto trety jsou částečně opatřeny měkkou gumovou podrážkou, aby neklouzaly při překonáváni kamenů či kořenů. Tyto tretry jsou opatřeny systémem pro připevnění nášlapných pedálu, ale můžeme je používat i s klasickými pedály. Většina výrobců řeší tyto tretry tak, že systém pro upevnění pedálu je ukryt pod podrážkou a pokud se rozhodnete pro použití nášlapných pedálu, jednoduše část gumové podrážky odstraníte. Tato část podrážky je již vyřezaná a je na podrážce nalepená, takže její odstranění je opravdu snadné.

 

Horské (MTB) Tretry

MTB tretry jsou určeny pro jízdu v náročnějším terénu, většinou jsou opatřeny vyměnitelnými kolíky a hrubší podrážkou pro lepší záběr při chůzi v kluzkém terénu. U těchto treter se předpokládá použití nášlapných pedálu a pro upevnění tretry na nohu jsou použity pásky na suchý zip, rychloupínací přezka či otočná ráčna. U vyšší řady MTB pedálu výrobce udává index tvrdosti podrážky. Do studeného počasí se vyrábí také zimní, speciálně zateplené tretry, které Vás udrží v teple i v opravdu nízkých teplotách.

 

Silniční tretry

Silniční tretry jsou určeny pro jízdu na silničním kole a vyznačují se maximálním odvětráním při vysokém výkonu a nízkou hmotností. Tvrdost podrážky je vysoká pro maximální přenos síly do pedálu a nejsou přizpůsobeny pro chůzi. Pro silniční tretry je nejlepší používat také silniční nášlapné pedály.

 

Nášlapné pedály

Na trhu je k dispozici ohromné množství nášlapných pedálu k tretrám od různých výrobců. Mezi nejpoužívanější nášlapné pedály patří pedály Shimano. Není potřeba se obávat, že Vám nebudou sedět některé tretry k pedálům a naopak. Všechny tretry jsou opatřeny systémem pro našroubování takzvaných kufrů pro zacvaknutí tretry do pedálu a tomu se všichni výrobci pedálu přizpůsobují. Kufry jsou, pak vždy součásti balení pedálu. Jediné na co je potřeba si dát pozor jsou dva rozdílné systémy nášlapných pedálu silničních a MTB. Na silniční tretry patří tedy jen silniční pedály a na MTB tretry jen MTB pedály.

Avšak na některé silniční tretry lze použít MTB pedály. Spolehnout se na to bohužel moc nejde. Znamená to tedy že některé silniční tretry mají systém pro našroubování jak kufrů pro silniční, tak pro MTB pedál. Pokud si nebudete s výběrem vhodného pedálu jistí rádi Vám poradíme. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.
×

Splátková kalkulačka ESSOX